computer85
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

SOALATE AJIB GHARIB

2 مشترك

SOALATE AJIB GHARIB Empty SOALATE AJIB GHARIB

پست  your fri الخميس 18 ديسمبر 2008 - 15:10

سلام
من همون YOUR FRIEND ام البته با 1 عالمه سئوال اومدم
سئوالام وحشت ناکن اما چون نمی دونید کی هستم عابروم نمیره! Embarassed
البته من خنگ نیستم مشکل از سردیه کلاس 101 بود که نذاشت مطالب به گرمی تو ذهنم نفوذ کنن
study
1.تفاوت حافظه اصلی با هارد چیست؟
2.اگر حافظه جانبی در ارتباط مستقیم با cpu نیست.اطلاعات روی ان چگونه پردازش می شود؟
3.زمان یک سیکل مگر زمان بین 2دست یابی نیست؟.چرا روی شکل شامل زمان دست یابی به اطلاعات اول هم میشود؟
5.درقسمت میزان انتقال اطلاعات ،منظور از سرعت حافظه همان access timeاست؟
6.حافظه اصلی و جانبی ممکن است جزء دسته حافظه های عملیاتی باشند یا انباره ای یا دیگر دسته های حافظه؟
7.درRam با داشتن آدرس می توان به اطلاعات دسترسی پیدا کرد.اما چرا در SAMاین گونه نیست و با این که آدرس را داریم بلافاصله به لوکیشن مورد نظر نمی رسیم؟
8.منظور از SRAMها چیست؟منظور از اطلاعات این است که داده های ما در چندین لوکیشن ذخیره شده اند و برای دسترسی به آنها به بخشی از لوکیشن ها به صورت تصادفی دسترسی پیدا میکنیم و به بخش دیگر ان ه صورت سریال؟چگونه این اتفاق می افتد؟با این دلایل می توان گفت کهRAMها بهتر ازSAM ها هستند؟
9.چرا در RAM ها به همۀ اطلاعات دسترسی پیدا می کنیم اما در SAM ها فقط آدرس بخشی از اطلاعات را داریم؟منظورم این است که چگونه درRAM ها با یک آدرس به همۀ اطلاعات دسترسی پیدا می کنیم؟اصلاً آیا این طوری است؟
10.آیا حافظه های ROMاز ابتدا هم واقعاً فقط خواندنی بودند؟ یا هم قابل خواندن و هم قابل نوشتن بودند و بعد از آنکه اطلاعات دلخواه رویشان نوشته یا خوانده شد قفل می شوند تا دیگر قابل نوشتن نباشند؟
11.در EPROM ها وقتی اطلاعات قبلی پاک شدند اطلاعات جدید روی همان قسمت ها یا لوکیشن های حافظه SAVE می شوند؟ با اشعه ماورای بنفش چگونه اطلاعات پاک می شوند؟اصلاً چگونه می تواند تشخیص داد که اطلاعاتی که می خواهیم پاک کنیم کجای حافظه اند؟یعنی این کار به صورت فیزیکی انجام می شود؟
12.کاربرد دیگر حافظه های ROMجز برای برنامه های BOOTکردن سیستم چیست؟تا جایی که یادم می آید فقط همین کاربرد را شنیده ام.
13. تفاوت RAMبا حافظه اصلی است؟چه رابطه ای بین لین دو وجود دارد؟در جزوه آمدRAM یا" حافظه اصلی سیستم "که حافظه فرار است ،اگر فرار است پس اطلاعات ذخیره شده روی سیستم چه می شود؟
14.وقتی در حال نوشتن اطلاعاتی هستیم مثلاً در محیط WORDاگر ناگهان برق قطع شود همۀ اطلاعات از بین می رود(اگر SAVE نشده باشند)حال این اطلاعات قبل ازSAVE شدن روی چه حافظه ای نوشته می شوند و بعد از نوشتن در کجا ذخیره می شوند؟فرق محیط با حافظه ای که اطلاعات روی ان نوشته میشوند چیست؟
15.گفتیم زمانی که بین دست یابی به یک لوکیشن حافظه و لوکیشن بعدی که از حافظه FETCH می شود فاصله می افتد حافظه مخرب است؟اما جای دیگر حافظه مخرب را این گونه تعریف کرده که حافظه مخرب حافظه ای است که وقتی اطلاعات را می خوانیم از بین می روند این دو چه ربطی به هم دارند؟
16.در حافظه های پویا:با تمام شدن شارژ خازن ها اطلاعات در حافظه پویا از بین می رود این به این معنی است که حافظه ها به وسیله یک سری خازن می توانند اطلاعات را روی خودشان ذخیره کنند؟این کار چگونه صورت می گیرد؟HOLD TIME چه زمانی است؟منظور ازاینکه حافظه ارزش صفر و یک را از دست می دهد چیست؟

your fri
مهمان

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

SOALATE AJIB GHARIB Empty motshakeram

پست  your fri الجمعة 19 ديسمبر 2008 - 4:54

سلام my friends
اگه میدونستم این قدر سریع جواب سئوالامو میگیرم که همشو میذاشتم Surprised
اینا یک پنجم سئوالام هم نبودن
از لطف همگیه friendها thanks
انگار واقعا عجیب غریب بودند study

your fri
مهمان

SOALATE AJIB GHARIB Empty رد: SOALATE AJIB GHARIB

پست  Zamanian السبت 20 ديسمبر 2008 - 13:34

سلام
اگه تاحالا جواب نگرفتید به این خاطر است که اسم topic یه کم عجیبه و در ضمن بهتر بود به admin پیشنهاد میدادین که یک page برای معماری درست کنه .ولی خوب ما دوست نداریم کسی از دستمون ناراحت بشه!!!!!!!!!
سوالاتتون خیلی زیاده من سعی میکنم جواب بدم هرچند هیچ ادعایی ندارم که جوابی که میدم حتما درست باشه، پس اگه مشکلی داشت مطرح کنید:
1.تفاوت های زیادی با هم دارن که یکی از اونها ماندگاری است و در ضمن از نظر معماری و طرزساخت هم باهم متفاوت اند.
2.من فکر میکنم هر اطلاعاتی که میخواد پردازش بشه چه توی hard باشه چه توی حافظه ی جانبی اول به ram انتقال داده میشه یعنی در buffer قرار میگیره و بعد پردازش میشه
3.بیشتر توضیح بدین کدوم سیکل؟؟؟
4.عجیبه 4 ندارید
5. اگه لطف کنید صفحه مربوطه رو هم ذکر کنید بهتر میتونم کمکتون کنم ولی access time به زمانی میگویند که ما مگیم داده ای رو میخوام تا وقتی اونو به دست بیاریم
6.برای حافظه های عملیاتی معمولا از register استفاده میشود فکر کنم منظور از memory در جزوه main memory باشه،در ضمن در این تقسیم بندی حافظه های جانبی فکر نمیکنم قرار داشته باشند چون همانطور که گفتم از روی hard یا هر حافظه ی جانبی اگر بخاهیم اطلاعات رو بخونیم باید به حافظه اصلی انتقالش دهیم حالا بحث اینجاست که برای حافظه های انباره ای یا عملیاتی از مکانیزم register استفاده کنیم یا حافظه ی اصلی.
7.اگه جوابشو پیدا کردین به منم بگید!! ولی فکر کنم در sam ما نمیتونیم دستیابی تصادفی داشته باشیم باید صبر کنیم تا به داده برسیم مثل tape.
8و9.من هم در این مورد اشکال دارم
10.ببینید حافظه های rom فقط خواننی هستند یعنی کاربر از طریق کامپیوتر خودش نمیتواند روی آن چیزی بنویسد مدلهای بعدی آن هم که آمدند باز همین طور هستند هرچند که در مدل اولیه اصلا اطلاعات روی rom ها تغییر نمیکرد و فقط 1 بار در کارخانه نوشته میشدند.مثلا شما میتوانید اطلاعات bios خودتان را تغییر دهید؟؟bios همون نرم افزار rom است.این اطلاعات رو خودتون نمیتونید تغییر دهید مگر اینکه به اینترنت مراجعه کنید فکر کنم اگه بخواهید میتونید با دانلود اونو update کنید ولی مثل hard نیست که شما برید و مثلا یک قسمتی از اونو پاک کنید.
11.در EPROM ها کل حافظه با یک تابش اشعه ماورای بنفش پاک میشودو نمیتونیم فقط قسمت خاصی رو پاک کنیم.مسلما بعد از پاک شدن اطلاعات روی حافظه مجددا نوشته میشوند.
12. من هم مثل شما.میتونید در اینترنت درباره ی آن SEARCH کنید. ما رو هم با خبر کنید!!
13.هیچ فرقی ندارند حافظه اصلی همون ram است.درسته که فرار است اما شما باید این اطلاعات رو یه جایی تو hard یا حافظه های جانبی ذخیره کنید.
14.قبل از save شدن در حافظه اصلی اند و بعدش در hard . قسمت دوم رو متوجه نمیشم
15.اینو کجا دیدید؟؟؟:زمانی که بین دست یابی به یک لوکیشن حافظه و لوکیشن بعدی که از حافظه FETCH می شود فاصله می افتد حافظه مخرب است.
16.فکر میکنم من هم دقیق نمیدونم چگونه این کار رو میکنند،hold time زمانی است که اطلاعات ما به درستی روی آن حافظه نگهداری میشوند (1)بعد از این مدت اگر خازن رو شارژ نکنیم معلوم نیست اطلاعاتمون درست نگهداری بشه یا نه (به سمت ارزش نادرستی یعنی 0 نزدیک میشه)

لطف کنید بعدها کم کم سولاتتونو بپرسید که انگیزه برای جواب دادن بیشتر بشه!!!!!!!!!!!!!!
امیدوارم کمکی بوده باشه
Zamanian
Zamanian

تعداد پستها : 60

SOALATE AJIB GHARIB Empty ؟/؟

پست  david2007 السبت 20 ديسمبر 2008 - 13:47

باسللم خدمت شما .. همدانشگاهی زمانیان راست میگویند کم کم بپرسید بهتره .. یه چیزی این خیلی بهتر می بود که شما رو می شناختیم ؟؟؟؟ یکی از حداقل های این سایت داشنجویی فکر میکنم این باشه که اسمتون رو بدونیم . بد نمیشه تازه خیلی هم خوبه . در کل سوالات خوبی بود و جواب های بهتری داشت . از این سوالا باز بزارید چون داریم به امتحان ها نزدیک میشیم . ممنون .
من این تاپیک رو دیدم و لی ترسیدم بیام توش سوالاتش زیاد بود Laughing
یاعلی

david2007

تعداد پستها : 126

http://haminazdki.blogfa.com

پست  david2007 السبت 20 ديسمبر 2008 - 15:40

با سلام .. من فکر میکنم که یکی از کاربرد های rom استفاده از توابعی است که در داخل آن به کار رفته است .
یکی از این توابع plug and play است که به سیستم این کمک را میکند تا وسیله جانبی وصل شده به کام را پیدا کرده و آنرا برای استفاده آماده کند و یا شرایط را مهیا کند .
امیدوار م درست بوده باشد

david2007

SOALATE AJIB GHARIB Empty MOTSHAKERAM

پست  your fri الإثنين 26 يناير 2009 - 17:44

سلام
من واقعا شرمنده خانم زمانیان شدم زودتر از این ها باید ازتون بابت جواب سئوالا تشکر میکردم
باور کنید نشد
من قبل از امتحان به سایت سر زدم و جواب هارو خوندم
سئوالام زیاد بودن اما شما با خونسردیه تمام به همشون جواب دادید
من جواب خیلی از سئوالاتم رو گرفتم اما از اول هم با این درس مشکل داشتم
باز هم از اون درس سئوال دارم
در مورد سئوالای قبلی هم که بعضی واضح نبودن و تو بعضی ها هم هنوز به نتیجه نرسیدم بعدا میگم
باز هم ممنون...

your fri
مهمان

پست  your fri السبت 31 يناير 2009 - 16:35

ببخشید من خیلی نمیتونم تو forum بیام واسه همین سئوالامو همه رو با هم گذاشتم اگه واستون سخته یکی یکی جواب بدین

1- منظور از صدا زدن اطلاعات در ramچیست؟یعنی ادرس اطلاعات را میدهیم تا خود اطلاعات را دریافت کنیم؟
در ram مستقیما به data مورد نظر دسترسی پیدا میکنیم؟یعنی احتیاجی نیست بعد از یافتن ادزس اولین لوکیشن از کل ادرس اطلاعات مورد نظر به دنبال بقیه اطلاعات باشیم؟در واقع می خوام بدونم اگر اطلاعات ما در 1 لوکیشن جا نگیرن هر بار باید با دادن 1ادرس به 1 لوکیشن دسترسی پیدا کرد و بار دیگه به لوکیشن بعدی که اطلاعات مورد نظر ان است و همین طور الی اخر...؟

2- در sramها منظور از اینکه بخشی از اطلاعات را به صورت تصادفی می یابیم چیه؟یعنی با یک ادرس به ابتدای جایی که باید شروع به جست و جوی داده کنیم به صورت تصادفی میرسیم و با یک ادرس دیگر به خود اطلاعات میرسیم؟یعنی دو تا ادرس برای رسیدن به داده مورد نظر نیاز داریم؟

3- rom ها هم 1 بار قابل نوشتن هستن.روی romها با یک device خاصی میتوان نوشت و "پاک کرد"؟(منظورم از پاک کردن اگه امکانش هست تو همون کارخونس)

4- از انرژی خازن ها هست که برای نوشتن اطلاعات روی حافظه استفاده میکنند؟

5- چرا با کوچکتر کردن hold time دقت بالا میره؟

6-این از خاصیت حلقه مغناطیسیه که با گذشتن جریان I از ان logic یک و –I از ان logic صفر را نشان میدهد؟

7- تصحیح حافظه های مخرب باید دقیقا بعد از یک بار خواندن انجام شود؟برای بار سوم که بخوایم اطلاعات رو از حافظه های مخرب بخونیم نباید تصحیح کنیم اما ایا واقعا این گونه عمل میشه؟این کنترل که در چه زمان هایی باید تصحیح انجام شود توسط چه device ای انجام میشه؟

8- در حافظه های مغناطیسی ارمیچر از کجا میفهمه منطق صفر است یا منطق یک تا بخواهد جهت چرخش خودش رو معین کنه؟
استاد گفتند هر جا که logic یک باشه میدان فی داریم این میدان از کجا اعمال میشود؟ما که جریانی نگذروندیم

9-این که ما مثلا با 3 بیت به sector مورد نظر و با 2 بیت به شیار مورد نظر دسترسی پیدا میکنیم چه ربطی به این دارد که "باید حجم اطلاعات روی هر شیار یکسان باشد؟"
استاد گفتند:حجم باید یکسان باشند چون با یک ادرس مشخص به اینها می رسیم

10-مفهوم های single density وdouble densityچه هستن؟
یعنی یک دیسک که حجم اون مشخص است می تواند افزایش یابد(همون دیسک)؟

your fri
مهمان

SOALATE AJIB GHARIB Empty /؟/

پست  david2007 الأحد 1 فبراير 2009 - 17:41

باسلام ..

2- من فکر میکنم رم و اس رم فرقی ندارند و منطق استافده از اونها فرق میکنه . ولی اگر هم فرقی داشته باشند میشه اینگونه توجیه کرد که در رم اطلاعات ممکنه پشت سر هم نباشند مثلا یک آرایه 10 عنصری رو تصور کنید ممکنه اطلاعات این ارایه در رم پشت سر هم قرار نگیره و رم مجبور بشه برای دسترسی به اون ها آدرس ها ر محاسبه کنه و دسترسی تصادفی است که در اینجا اتفاق می افتد . ولی در اس رم اطلاعات مطمنا پشت سر هم قرار گرفته و ما با یک دسترسی تصادفی به ابتدای ارایه و با یک دسترسی سری تا آخر آرایه می رسیم . در طول طی عناصر آرایه رم هیچگونه دسترسی تصادفی انجام نمیدهد چون اطلاعات هم به طورفیزکی پشت هم قرار گرفته اند . اگر بدین گونه نباشد گونه ایی دیگر سراغ ندارم .

3- rom = بستگی داره از چه نوعی باشه این rom ما .. اگر prom باشه میشه یک بار روش نوشت ولی نمیشه دیگه پاکش کرد .. تکنولوژیش ایناجازه رو نمیده مثه سی دی خام می مونه
eprom باشه میشه پاکش کرد دوباره بعد از نوشتن ولی محدودیتی که داره اینه که کلا پاکش میشه
eeprom باشه میشه پاکش کرد دوباره و محدودیت eprom رو نداره .

rom در کارخونه زده میشه حالا مونده که این rom از چه تکنولوژی باشه ما میگیم rom ولی ممکنه eprom باشه و بشه دوباره پاکش کرد و اصولا اگر اینجوری باشه خوبه چون کمپانی سازنده میتونه توابع ومیکرو پروگرامینگ بهتری رو در اختیار کاربران قرار بده .

4- روی کدوم حافظه . ؟
6-این ما هستیم که تعیین میکنیم I منطق 1 و -I منطق 0 رو تراوش میکند . میتواند دگرگون شود و I منطق 0 , -I منطق یک را نشان دهد . دن جریانی را که بر حلقه برای خواندن وارد وارد میکنیم این منطق ها را ایجاد می نماید .

10- شاید یک دیسک یک رویه یعنی دیکسی که فقط بشه روی یه روی آن نوشت رو single و دیسک دو رویه رو double گویند

david2007

پست  your fri الأحد 8 فبراير 2009 - 17:30

سلام
2-یعنی در رم ها چون برای رسیدن به هر کدوم از مثلا عناصر ارایه باید ادرس رو محاسبه کند می گیم دسترسی تصادفیه؟
من کلا با دسترسیه تصادفی مشکل دارم
چطور ممکنه تصادفا به یک ادرس دسترسی پیدا کرد؟منظور از تصادفی بودن چیه؟
3- یعنی این امکان واسه من خریدار وجود داره که مثلا eprom بخرم و بتونم با اشعه ماورائ بنفش اطلاعات روی اون رو پاک کنم؟
4- منظور حافظه های پویا بود
6- سئوال من هم همین بود که چطور با گذروندن جریان یک منطقی به وجود میاد؟
شاید این طوره که به ازای ایجاد یک ولتاژ خاصی در" یک نقطه خاصی از حلقه "ما خودمون این منطق رو در نظر میگیریم؟ که در واقع ما برای اینکه منطق های مورد نظر ی همون 1 و 0 هارو ایجاد کنیم خودمون ولتاژهای موردنظر رو تولید میکنیم...
درست میگم؟

your fri
مهمان

بازگشت به بالاي صفحه